Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Základná škola, Lesná 55, 076 61 Bačkov
Školská stratégia na prevenciu a riešenie šikanovania a iných patologických javov
Prevencia šikanovania a iných patologických javov
(Svetový deň zdravej výživy, Aj sladkosti môžu byť závislosťou-drogou, Nenič svoje múdre telo, Týždeň boja proti drogám, Rozhovor o Deklarácii práv dieťaťa, šikanovaní, agresivite, Tajomstvo dobrého slova-ako vzdorovať negatívnym rovesníckym skupinám, význam priateľstva, a vzájomnej pomoci, Zober loptu, nie drogu). Prostredníctvom koordinátora environmentálnej výchovy realizujeme činnosti podľa vypracovaného plánu na daný školský rok. Ich cieľom je formovať a rozvíjať osobnostné kvality, ktoré umožnia žiakom chrániť a zlepšovať životné prostredie, naučiť sa zodpovednosti za svoje správanie voči prírode, posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu, rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť, vyjadriť svoj názor, naučiť sa spoznávať a riešiť jednoduché problémy, hľadať klady a zápory jednotlivých riešení (Svetový deň ochrany zvierat, Medzinárodný deň stromov, Tajomstvo jesene, Svetový deň pôdy, Starostlivosť o vtáčiky v zime, Deň narcisov, Deň Zeme...). Prostredníctvom koordinátora zdravotnej výchovy realizujeme činnosti a aktivity podľa vypracovaného plánu , ktorých cieľom je zlepšiť správne návyky žiakov /stravovacie, pohybové a iné/, vytvárať vhodné podmienky k zdravému spôsobu života s dôrazom na vedenie žiakov k boju proti obezite, drogovým a iným závislostiam ( Týždeň zdravej výživy, Deň jablka, Deň boja proti drogám, Športom proti obezite, Svetový deň vody, Svetový deň zdravia, Deň bez tabaku, projekt Viem, čo zjem). V preventívno-výchovnej oblasti sa zameriavame na:
Riešenie šikanovania a iných patologických javov
Riaditeľ školy alebo poverený zamestnanec:
-zabezpečí konkrétne opatrenia pre šikanovaného, šikanujúceho aj účastníkov šikanovania:
-pre šikanovaného: bezodkladné bezpečie, poskytnutie psychologickej podpory, podľa potreby systematickú podporu (napr. spolupráca so zariadením poradenstva a prevencie
-pre šikanujúceho: podľa potreby individuálny rozhovor s odborníkom, návrh na intervenciu alebo uloženie opatrenia vo výchove.
-pre účastníkov: podľa potreby individuálnu podporu alebo skupinové aktivity vedúce k schopnosti rozoznávať šikanovanie a budovať pozitívne postoje a hodnoty
Hneď, ako je v škole zabezpečená ochrana obete a minimalizuje sa možný dosah šikanujúceho na šikanovaného a svedkov, začína pracovať intervenčný tím. Zostavenie intervenčného tímu je v kompetencii vedenia školy, prípadne vedením poverenej osoby. Mali by ho tvoriť zamestnanci školy, ktorí vedia o prípade najviac( vedúci MZ, triedny učiteľ, odborný zamestnanec a pod.). Intervenčný tím navrhuje a zabezpečuje odborný postup pri riešení. Úloha OZ v rámci tohto tímu spočíva najmä v odbornom vedení prípadu, koordinácii postupov šetrných k šikanovanému, šikanujúcemu, kolektívu a v sieťovaní spolupráce s inými inštitúciami a odborníkmi. Vedenie školy je nápomocné v organizačných záležitostiach a dozerá na to , aby pri riešení prípadu neboli prekročené kompetencie školy.
Úlohou členov intervenčného tímu je tiež zabezpečiť:
-zisťovanie informácií o incidente
-komunikáciu so šikanovaným, šikanujúcim a svedkami
-rozhodovanie o bezprostredných opatreniach, ktoré je nutné urobiť smerom k šikanovanému, šikanujúcemu, svedkom a ďalším osobám
-informovanie zákonných zástupcov šikanovaného, šikanujúceho a ďalších dotknutých osôb, uchovávanie dôkazov, spísanie a zaevidovanie záznamu o incidente
-analýzu oznamovacej povinnosti voči polícii a orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately /Áno, ak je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo priestupok, ak je šikanujúci alebo šikanovaný v jeho starostlivosti, ak je potrebné so šikanovaným alebo šikanujúcim pracovať multidisciplinárne so zapojením širšieho okruhu odborníkov, ak je to potrebné, privolá zdravotnú pomoc, kontaktuje zariadenie poradenstva a prevencie
- realizáciu opatrení na znemožnenie ovplyvňovania výpovedí šikanovaného, šikanujúceho aj svedkov, zamedzenie pri preverovaní vzniku konfrontácií medzi šikanujúcim a šikanovaným
- zistenie rozsahu a vplyvu riešeného prípadu šikanovania u žiakov v kolektíve alebo komunite školy
- zamedzenie vzniku sekundárnej viktimizácie šikanovaného – vyhýbanie sa opakovanému vyžadovaniu popisu udalostí, zverejňovaniu podrobností o prípade, medializácii, ochrana šikanovaného a pod.
Dlhodobá intervencia si vyžaduje multidisciplinárny prístup v práci so šikanovaným aj šikanujúcim. Vo vzťahu k obeti ide o sprostredkovanie pomoci z hľadiska nadobudnutia mechanizmov zvládania a spracovania prípadnej traumy, získania sociálnych zručností eliminujúcich opakovanie šikanovania zo strany toho istého šikanujúceho alebo ďalších šikanujúcich. U šikanujúceho je potrebná pomoc s osvojením si mechanizmov zvládania emócií , prípadne ich ventiláciou sociálne žiaducim spôsobom, aby sa zamedzilo opakovanému šikanovaniu. Vo vzťahu k šikanujúcemu aj šikanovanému je dôležité citlivo odhadnúť obsah i rozsah odborných intervencií. Pri poskytovaní pomoci je potrebné zapájať ich do tohto procesu, ponúknuť im možnosť voľby (psychologická intervencia, terapia, pravidelný kontakt a pod.) a zároveň vnímať prirodzenú tendenciu popierať potrebu pomoci (pracovať s prípadným odporom, neschopnosťou prijať pomoc a pod.). V odôvodnených prípadoch je potrebné realizovať formálne opatrenia (zníženie známky zo správania, podnet na orgán SPODaSK, opatrenia vo výchove a pod.) V rámci dlhodobej intervencie je nevyhnutné pracovať aj s kolektívom , v ktorom ku šikanovaniu došlo. Ak sa už takéto konanie vyskytlo, môže to poukazovať na zvýšenú toleranciu žiakov voči násiliu, skreslené vnímanie prejavov násilia u šikanovaného aj šikanujúceho, obmedzenú schopnosť triedneho kolektívu vyhodnotiť závažnosť situácie, tendenciu zľahčovať ju a považovať incident za zábavu. V kolektíve je preto potrebné:
Kyberšikanovanie vychádza z rovnakých princípov ako šikanovanie, avšak využíva mechanizmy a nástroje, ktoré ponúka virtuálny priestor (neobmedzuje sa len na priestor školy, útoky môžu prísť kedykoľvek, obsah sa šíri veľmi rýchlo, šikanujúci môže byť anonymný, nevidí reakcie šikanovaného, čo môže vyústiť v závažnejšie agresívne prejavy a pod.). Môže prebiehať výlučne vo virtuálnom prostredí, ale môže byť kombinované so šikanovaním v reálnom prostredí školy. Preto tieto formy nemožno striktne oddeliť. Prevencia kyberšikanovania v širšej rovine sa realizuje podobne ako pri šikanovaní, ale je rozšírená o preventívne činnosti vo virtuálnom priestore:
-monitoring skupinovej dynamiky v neformálnych školských skupinách vytvorených na internete a na sociálnych sieťach
-správa digitálnych zariadení školy eliminujúca prihlasovanie sa pod cudzím profilom (zakázanie ukladania prihlasovacích údajov v školských PC, tabletoch a pod.)
-nastavenie jasných pravidiel pre používanie digitálnych zariadení v škole z hľadiska uchovávania dát (fotografovanie, nahrávanie zvuku, obrazu, nepovolené streamovanie a pod.)
- začlenenie prevencie kyberšikanovania a následnej intervencie do školského poriadku
-tvorba siete kontaktov s odborníkmi, ktorí vedia rýchlo a efektívne intervenovať v prípade kyberšikanovania
-zabezpečenie vzdelávania PZ a OZ pre prácu v online priestore, vrátane práce s konkrétnymi platformami
V užšej rovine prevencie ide najmä o zameranie sa na:
-zachovanie a ochranu súkromia
-osvojenie si kritického myslenie a schopnosti vyhodnocovať informácie
-osvojenie si schopnosti analyzovať príčiny a predvídať následky
-poznanie princípov fungovania sociálnych sietí a nahlasovania nevhodného obsahu
-postup žiakov pri konfrontácii s nevhodným obsahom
-nácvik techník odmietania, prerušenia kontaktu, zablokovania užívateľa
-poznanie pravidiel bezpečného internetu a pod.
Akútna intervencia
Akútna intervencia vychádza z rovnakých princípov ako pri bezprostrednom šikanovaní, nakoľko ide o kombináciu šikanovania vo virtuálnom priestore a v reálnom prostredí školy. Pred samotnou intervenciou je potrebné si ujasniť, či riešene prípadu šikanovania vo virtuálnom priestore spadá do kompetencií školy.
Pomôcť môže zodpovedanie týchto otázok:
V prípade, že je niektorá z týchto otázok zodpovedaná kladne, škole vzniká mandát a povinnosť túto situáciu riešiť aj v nadväznosti na všeobecnú ohlasovaciu povinnosť definovanú v §7 zákona č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kurately v znení neskorších predpisov.
Akútna intervencia v súvislosti s kyberšikanovaním vyžaduje:
V rovine dlhodobej intervencie je postup totožný s postupom riešenia bezprostredného šikanovania, keďže ide tiež zväčša o psychologické a organizačné riešenie následkov.
Pedagogická rada prerokovala a odporučila na schválenie dňa: 05. 02. 2025
Schválila RŠ- Mgr. V. Škovranová dňa: 05.02.2025
V Bačkove, 05.02.2025 Vypracovala Mgr. V. Škovranová- RŠ