Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Aktivity školy

Marec mesiac knihy Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobím, kedy sa príroda prebúdza k životu, ale aj s knihou, neutíchajúcim zdrojom vedomostí, informácií, relaxu,...

Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starších.

Žiaľ, v poslednom čase čím ďalej, tým viac ľudí uprednostňuje pozeranie televízie alebo surfovanie po internete pred čítaním knihy. Aj preto sme sa v marci – mesiaci knihy rozhodli upriamiť pozornosť našich žiakov práve na knihu a literatúru v podobe rôznorodých aktivít.

Začali sme hneď po jarných prázdninách tvorivými aktivitami, ktoré boli realizované na hodinách slovenského jazyka a literatúry:

• Realizácia knižného kútika v triedach i v priestoroch našej školy
  • Čitateľský škriatkovia
  • Dramatizácia rozprávky O kozliatkach
  • Hlasné čítanie
  • Múdre hlavičky
  • Deduško večerníček
  • Pasovanie prváčikov na hodine čítania
  • Návšteva obecnej knižnice

Knižný kútik

V triedach 1. – 3. ročníka, ako aj špeciálnej triedy, ale aj v priestoroch školy, sme spolu so žiakmi vytvorili knižný kútik, výstavku kníh z detskej beletrie. Žiaci si doniesli aj svoje vlastné knihy, z ktorých sme čítali rozprávky počas celého mesiaca Marec a obohatili tak nimi našu zbierku kníh v knižnom kútiku.

Čitateľský škriatkovia

Na hodine výtvarnej výchovy vyrobili žiaci 2. a 3. ročníka čitateľských škriatkov z farebného papiera. Škriatkovia predstavovali malých škriatkovských čitateľov s rôznymi obrázkami z časopisu Vrabček. Zároveň sme nimi skrášlili a rozveselili náš knižný kútik.

Dramatizácia rozprávky

Hodiny slovenského jazyka a literatúry sme obohatili dramatizáciou prečítaných rozprávok ( napr. Červená čiapočka, O kozliatkach ). Žiaci mali možnosť „zahrať“ si v rozprávke ako ozajstní herci, čo sa im veľmi páčilo. Do tejto aktivity sa zapojili žiaci 1. – 3. ročníka a špeciálnej triedy.

Hlasné čítanie

V rámci Marca – mesiaca knihy sa uskutočnilo  na našej škole hlasné čítanie na hodinách slovenského jazyka a literatúry -  žiaci 2. a 3. ročníka nahlas svojim spolužiakom čítali rôzne knihy z beletrie, alebo z kníh, ktoré si žiaci priniesli z domu. (napr. Deduško večerníček -  Babička rozpráva – O malej Aničke - Sunoro). Touto aktivitou sme chceli podporiť čítanie kníh, ktoré nám pomáha rozširovať si slovnú zásobu a rozvíjať komunikačné schopnosti človeka.     Tieto vlastnosti  sú  veľmi dôležité. V každodennom živote ich potrebuje snáď každý človek. Ak by sme ich nemali, tak by to bola obrovská strata. Víťaz hlasného čítania bol odmenený sladkou odmenou a diplomom.

Maľované čítanie

Pri tejto aktivite sme vymenili písmenká a slová za obrázky. Text rozprávky bol zobrazený na interaktívnej tabuli. Spoločne sme ho prečítali a dané obrázky v texte pomenovali, doplnili chýbajúce slovo do textu ( Jana Belašičová – V záhradke ).

Deduško večerníček

Ako každý rok, aj tento školský rok tomu nebolo ináč. Do našich čitateľských aktivít sme zapojili aj mamičku žiakov našej školy. Mamička, pani Žaneta Gažiová, s vďakou a radosťou prijala pozvanie pani riaditeľky a zavítala medzi nás 3.3.2022. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry, v triedach 1. – 3. ročníka a v špeciálnej triede prečítala žiakom rozprávku Jarná únava, z knihy Deduško večerníček od Jozefa Pavloviča. Žiaci ju  pozorne počúvali a aktívne reagovali na otázky, ktoré im kládli ich triedne pani učiteľky. Po prečítaní rozprávky, žiaci nakreslili, čo sa im najviac z rozprávky páčilo. Ďakujeme mamičke za jej čas a spoluprácu so školou.

Pasovanie prváčikov za čitateľov

Prváčikovia v tomto mesiaci už poznajú prvé písmenká, preto si pre nich tretiaci s pani učiteľkou pripravili malé prekvapenie.

Triedna páni učiteľka rozdelila prvákov do 3 skupín. Každá skupinka mala prideleného tretiaka -  sprevádzača, ktorý ju doprevádzal  po pripravených stanovištiach. Tu ich už čakali rôzne úlohy, ktoré museli splniť:

Rozhádzané rozprávky – úlohou žiakov bolo poskladať zo slov čo najviac názvov rozprávok.

Neposlušné vety- z neposlušných viet ušli slová. Žiaci mali nájsť správne slovo do úryvku z rozprávky.

Básnici – tu hľadali prváci dvojice slov – slovo/zdrobnenina,  slovo/rým.

Rozprávka +  postava – o tom, že poznajú rozprávky, nás mohli prváci presvedčiť na tomto stanovišti. K rozprávke bolo treba priradiť postavu z rozprávky , ktorá v nej vystupovala.

Po splnení týchto úloh, každý prváčik musel najprv prečítať slovo, alebo písmeno ktoré mu ukázala triedna kráľovná. Kto to zvládol, kráľovná ho pasovala za čitateľa.

Keďže našu školu navštevujú žiaci z rómskej komunity, teší nás i malý úspech v podobe pekne napísaného písmena, slova.

Na prvákov  už čakali záložky do kníh, ktoré im ako darček pripravili druháci a tretiaci a tiež sladká odmena.  Na záver programu nám zazvonil zvonec a my sa tešíme na ďalších prváčikov.

Návšteva obecnej knižnice

Žiaci 2. a 3.ročníka, ako aj žiaci špeciálnej triedy navštívili  obecnú knižnicu v obecnom klube. Pani Kvetka Nemčíková im podala informácie o pravidlách knižnice a dovolila, aby si žiaci pozreli knihy a niečo zaujímavé si aj prečítali.    Ďakujeme za ochotu a privítanie v knižnici a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

Toto je Váš text, môžete ho kedykoľvek zmeniť.

• Základná škola Bačkov
    Lesná 55, 076 61 Bačkov